מספרים נתיב

דניאל זטורנסקי
מנכ"ל ומייסד powtoon
בוגר נתיב אזרחי, ת"א 2015

נתן דביר, מורה בקורס

מלמד בקורס הכנה לגיור בעיר אריאל ובקמפוס אוניברסיטת אריאל כבר למעלה מ-15 שנה. נתן יליד ברית המועצות לשעבר. עלה לישראל בנערותו ואף עבר בעצמו הליך גיור

איך בכלל הגעת לישראל וליהדות?
נולדתי ברוסיה וגדלתי כמו כל ילד במדינה קומוניסטית, סבי וסבתי היו קומוניסטים אדוקים ואף אני עד גיל 11 הייתי בתנועת נוער קומוניסטי. בסוף שנות ה-80 החלו דיבורים ושמועות על פתיחת הגבולות ומעבר לישראל. בתוך כל זה גיליתי שאני חצי יהודי, כלומר אבא שלי יהודי ואמא לא, זה לא יותר מדי הפריע לי.

עם תחילת שנות ה-90 כבר היה מותר לעלות לישראל, אבל המסמכים שמאפשרים את המעבר היו תקפים לחצי שנה בלבד ואני זוכר את אבא שלי כל חצי שנה הולך למשרדי ההגירה, עומד בתור ומוציא את המסמכים, אבל תמיד נשארנו ברוסיה ככה זה היה תקופה ארוכה. לבסוף אני לקחתי צעד משמעותי ובגיל 14 נכנסתי לתכנית מיוחדת בשם נעל"ה (נוער עולה לפני הורים) כשבמסגרתה למדתי רבות על ישראל והיהדות ובשיאה עליתי לישראל וכן עברתי בעצמי קורס גיור שפתח לי זווית חדשה ומשמעותית בחיי.
אחרי השירות הצבאי שלי כשעוד הייתי תלמיד מתקדם בישיבת הסדר, פנתה אלי יוליה וודקה ז"ל, חלוצת מסגרות הגיור בעיר אריאל, ובקשה שאכנס ללמד בכיתות הגיור הפועלות באריאל. הסכמתי והתחלתי ללמד ולפתוח קבוצות לימוד בעיר ובהמשך גם באוניברסיטת אריאל.

מה קורה לך בכל פעם שאתה מתחיל ללמד כיתה חדשה?
חודש ראשון אני כמעט ולא מלמד, אני עובד על הורדת המתחים וגיבוש הקבוצה, אני עוסק בעיקר בשאלות, בחששות ובסטיגמות של התלמידים, "האם יכנסו אלי הביתה ויבדקו את המטבח?" "שמעתי שממש עוקבים אחרינו", אז כבר שם אני מרגיע ומסביר שאני כבר 15 שנה במקצוע ולא נתקלתי בתופעות הללו. ובכלל אני מעודד את התלמידים להגיע להתנסות, בלי התחייבות ובלי כפייה ואם קיים חיבור אז ממשיכים.

ספר לי קצת על החוויות שלך לאורך השנים.

הלימוד בעיר קטנה כמו אריאל היא חוויה מאוד גדולה בעיני, כיוון שאני והתלמידים מתחברים יותר גם מחוץ למסגרת הכיתתית, הילדים שלהם לומדים עם הילדים שלי, אני חלק מהם, אני פוגש בקופת חולים ובתור לסופר. גם בתהליך עצמו אני מזמין את התלמידים אלי, אני מחבר אותם לקהילה ולסביבה האישית שלי.

מה הכי מרגש אותך בתהליך?

הדבר שהכי מרגש אותי זה לראות זוגות צעירים שעוברים בהצלחה את בית הדין כיוון שהמשמעות היא הרת גורל עבורם. הייתה לי פעם תלמידה בהיריון בחודש תשיעי וליוויתי אותו לראיון עם בית הדין, שם החליטו שלא להמתין לדיון המסכם והעבירו אותה על המקום. עוד באותו שבוע היא התחתנה וגם ילדה.

מה מייחד בעינך, את תפקיד המורה לגיור ממורה/מרצה רגיל?

התפקיד שלי הוא לא רק להעביר ידע, הרי כל הידע מצוי היום בלחיצת כפתור, התפקיד שלי הוא קודם ללוות אישית ולתת מענה והנחייה לכל התהיות הפנימיות של התלמיד בתהליך כולו.

למה לדעתך כדאי לאנשים להצטרף לתהליך?

דבר ראשון זהו תהליך פסיכולוגי מאוד עמוק שהתלמיד עובר עם עצמו ועם משפחתו וסביבתו הקרובה. קורס הגיור נותן הזדמנות אישית לכל אחת ואחד לעבור תהליך פנימי אישי משמעותי. הגיור ובית הדין הוא לא כמו קורס באוניברסיטה או טסט לרכב שצריך לעבור, אלא הרבה מעבר לכך.

לצד עיסוקו כמורה לגיור, נתן משמש גם כמדריך ופעיל מרכזי בארגון "מסע" של הסוכנות היהודית.

קסניה זמסקוב, בוגרת נתיב אזרחי

עורכת דין בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת ת"א ובוגרת בית הספר למוסיקה 'רימון', עובדת ומתגוררת בתל אביב. קסניה למדה וסיימה בהצלחה קורס נתיב אזרחי באוניברסיטת ת"א בשנת 2015

איך הגעת לישראל וליהדות?
נולדתי בעיר פרם, הסמוכה להרי אורל ברוסיה ועליתי לארץ בשנת 96 בגיל שמונה. גדלתי והתחנכתי ככל יהודי ויהודייה כאן בישראל, ולמעשה גיליתי שאני לא יהודייה רק כשקיבלתי את הזימון לקורס נתיב בצבא.

ואיך קיבלת את הבשורה?
הייתי מאוד נסערת, זה היה הלם גדול עבורי פשוט אמרתי להם שהם טועים וזה לא יכול להיות, ושאני הולכת הביתה כי אין לי זמן לשטויות האלה. עם הזמן הבנתי את המשמעות שיש לזה על הזהות שלי ושאני חייבת את זה לעצמי והחלטתי לגשת לנתיב אזרחי.

מה הרגשת כשניגשת לקורס?
הגעתי לקורס בפחד גדול והמון חששות ושאלות, לא ידעתי מה מצופה ממני, לא ידעתי האם אני אעמוד בזה. חששתי מאוד מההטפה והכפייה הדתית ושיכריחו אותי לעשות דברים שאני לא רוצה. הדתיים תמיד נראו לי חייזרים, שרק רוצים לאכול אותך. אבל כשהכרתי את בלה סלוצקין המורה שלי, לאט לאט החששות התפוגגו, היא ליוותה אותי יד ביד צעד אחר צעד, היא נתנה לי ביטחון והרגשתי ממנה שהיא רוצה, בדיוק כמוני, שאעבור את התהליך כולו בהצלחה.

ההרגשה הזו גרמה לי לפתוח את הראש ופשוט ליהנות מהשיעורים, נהניתי ללמוד נהניתי מהחומר שהועבר אלי והרגשתי שאף אחד לא הכריח אותי לעשות שום דבר, ושבכל רגע נתון אני יכולה לרדת מהדבר הזה ולא יקרה שום דבר, הכל בעצם בחירה שלי.

הדבר שמאוד דיבר אלי בתוך התהליך זה שאנשים לא מצפים ממך להתכחש למוצא שלך, אנשים לא מצפים ממך להיות אדם שאתה לא, אנשים מצפים שתהיה אתה.

למה בכלל לעבור הליך גיור?

תמיד אנשים שואלים אותי למה לעזאזל לעבור את התהליך הזה ולמה לקבל על עצמי עול שכזה ואני עונה להם שבלקבל את עצמך אין כל עול. בין אם אתה חצי, שליש או שבע שמיניות, יש לך זיקה ליהדות  ואם בנאדם עלה והגיע לכאן סימן שאלו השורשים שלו והשורשים האלה הם אף פעם לא עול אלא הם חלק ממך ומהזהות שלך.

אני לא הגעתי כדי להיות משהו, אני הגעתי כי אני כבר משהו.

גדלתי כאן, למדתי כאן, שירתי כאן בצבא, חגגתי את החגים כמו כולם, תמיד חשבתי וחלמתי על חתונה מסורתית גדולה ויפה. ולכן אין שום סיבה שבעולם שאוותר על כך ואסע להתחתן בקפריסין ולא כאן בארץ.

איך הרגשת כשסיימת את הקורס?

יצאתי מהקורס בהרגשת סיפוק עצומה, הקורס גרם לי לא לדחות דברים ולא לדחות את ההתפתחות האישית שלי. כשחברה שלי חשבה לעשות את הקורס אמרתי לה, תעשי עם עצמך טובה ותתחילי עם זה עכשיו, ככל שתתחילי מוקדם יותר יישאר לך זמן ליהנות מזה באמת.

יצאתי מנתיב יותר שקטה ויותר שלימה עם עצמי ואני אותה קסניה.

להמשך תהליך וקבלת מידע נוסף אנא מלאו פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם

התכנית מיועדת לאזרחי ישראל ולתושבי קבע

💬 שלח/י לנו וואטסאפ
1
💬 דברו איתנו
היי 👋
רוצה להירשם לגיור? שלח/י לנו הודעה בוואטסאפ.